DONNER, Georg Raphael
(1693, Esslingen - 1741, Bécs)

Angyal

1733-35
Ólom, magasság: 200 cm
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest

Donner a XVIII. század első felének egyik legnagyobb szobrászegyénisége Európában. Az osztrák mester életművének jelentékeny részét Pozsonyban, Esterházy Imre prímás udvari szobrászaként készítette el, ezek a munkái azután nagyban meghatározták a magyar barokk szobrászat további fejlődését. Donner gyakorolt alapvető befolyást a bécsi Képzőművészeti Akadémiát látogató nagyszámú német, osztrák szobrász - egyébként más forrásból táplálkozó - művészetére is.

A pozsonyi székesegyház főoltára olyan műalkotás, amely az építészeti és szobrászi elemek egymást erősítő együttesét valósította meg. Koronás baldachinját hatalmas, szabadon álló oszlopok hordozták. Központi ábrázolása a templom névadójának, Szent Mártonnak a szobra, aki magyar ruhában, Esterházy arcvonásaival, a lováról lehajolva osztja meg köpenyét a földön ülő koldussal.

Jelenetüknél két hatalmas térdeplő angyal asszisztált, mintegy közvetítve a hívők és a szentek között. A főoltár a templom múlt századi, neogótikus átépítése során lebontották; a Szent Márton-csoport ma a székesegyház oldalhajójában, két ólomangyal a Magyar Nemzeti Galériában látható.

Az angyalok méltóan képviselik mesterük életművét, és szemléletesen példázzák Donnernek a teológiai követelményektől egyre távolodó, a barokk hagyományoktól az egyénileg kialakított klasszicista stílusig megtett művészi útját. Az adoráló ifjak immár semmiféle barokk angyalkákhoz nem hasonlítanak; emberközeli, ugyanakkor az égi szférához tartozó kétértelmű lényük leginkább az ókori mítoszvilág titánjait idézi. Lendületes, határozott, mozdulatuk lényegében szimmetrikus, finom megkülönböztetésekkel; nyugodt, zárt körvonaluk az erőteljes formák árnyalt felületeire vezeti a szemet. Súlyos testük nem nehézkes, finom, tán pillanatnyi érintéssel illetik a térdeplőül szolgáló volutákat, alázatos meghajlásuk felfelé irányuló mozgással párosul. A főoltár szobrainak anyaga a Donnernél gyakori, ónnal ötvözött ólom: tompa fényű felületei minden festőiségtől mentesen, a valós plasztikai értékek kihasználására késztették az alkotót.


Tegye meg észrevételeit, írjon a vendégkönyvbe és küldjön képeslapot.
Készítette és fenntartja Krén Emil és Marx Dániel a T-Systems Magyarország Zrt. támogatásával