a budai várból (XV. század) |
1974-ben a budai Vár helyreállítási munkáinak keretében ásatásokat végeztek, amelynek során nagy mennyiségű szobor töredékre bukkantak. Megállapították, hogy a szobrok többsége nem befejezett, félbehagyott munka. A leletek nagy része feltehetőleg egy kőfaragóműhely felszámolásakor kidobott darabokból áll, amelyeket más hulladékokkal keveredve egy középkori házban feltöltésre használtak fel.
A szobrok helyi anyagból, Buda környéki (talán budafoki) mészkőből készültek. A szobrok egyik csoportja udvari viseletbe öltözött, különféle nagyságú alakokat (lovagokat, püspököket, azonosíthatatlan királyokat, előkelő nőket) ábrázol. Egy másik csoportba szentek, apostolok, próféták fél életnagyságú alakjai tartoznak. A két csoport egymástól stilárisan nem különbözik.
A szobrok datálása stiluskritikai vizsgálatok alapján történt, keletkezési idejük - a leletek megtalálásakor feltételezett késői Anjou-kor (1370-es évek) helyett - az 1420-as évekre tehető. A szobrok stílusa két fő stiláris áramlatot követ. Az egyik az 1400 körüli bécsi szobrászathoz kapcsolódik (grosslobmingi szobrok műhelye), a másik francia stílus (a flandriai származású André Beauneveu stílusa Bourgesban), amelyik feltehetőleg nem közvetlenül, hanem brabanti-alsó-Rajna-vidéki közvetítéssel juthatott el Budára.
![]() |
Tegye meg észrevételeit, írjon a vendégkönyvbe és küldjön képeslapot.
Készítette és fenntartja Krén Emil és Marx Dániel a T-Systems Magyarország Zrt. támogatásával |