HUSZÁR Imre
(1899, Nagyercse - 1985, Budapest)



Szobrász, Munkácsy-díjas (1973). A brassói Állami Faipari Szakiskolában asztalosságot, fa- és kőfaragást, valamint gipszöntést tanult. Ezután Kolozsvárott Szeszák Ferenc szobrász volt a mestere. Az ő révén ismerkedett meg Stróbl Alajossal, akinek egy ideig növendéke volt. Az I. világháború miatt tanulmányait meg kellett szakítania, utána többféle mesterséggel próbálkozott. 1920-1926 között az Iparművészeti Iskolában tanult Mátray Lajos, Simay Imre mellett.

Miután Budapesten nem talált megélhetést, Párizsba utazott. Segédként egy évet töltött Le Mercier műtermében, ahol nagyszabású emlékművek készültek, majd szintén egy évig É. A. Bourdelle-nél tanult. 1927-ben két életnagyságú szobrát állították ki a Salonban. Tagja volt az Union des Artistes Modernes-nek (UAM), s 1937-ben a Világkiállítás zsűrijének.

1939-ben hazatért. 1940-ben Istókovits Kálmánnal közös kiállítást rendezett a Műbarátnál. Az iparművészeti kiállításokon általában kisméretű állatfigurákkal szerepelt, míg a képzőművészeti tárlatokra a nagyobb méretűeket küldte, s rövidesen márványból is kifaragta őket. A fóka modelljét 1939-ben megrendelte a Herendi Porcelángyár, s három különböző méretben elkészítette.

1945 után óvodákhoz, gyermekintézményekhez tervezett állatfigurákat, köztéri szobrokat. Az 1960-as években készített négy fekvő figura Tatabányán, Gyulán, Herenden, Mosdóson található. Fő művei: Diana őzzel (nagyméretű bronz, Kazincbarcika); Ló (Herceghalom); Női akt (agárdi strand).



Tegye meg észrevételeit, írjon a vendégkönyvbe és küldjön képeslapot.
Készítette és fenntartja Krén Emil és Marx Dániel a T-Systems Magyarország Zrt. támogatásával