BOLMÁNYI Ferenc
(1909, Léva - 1990, Budapest)



Festő. Róna Józsefnél szobrászatot, Magyar Mannheimer Gusztávnál festészetet tanult. 17 évesen felvételt nyert a Magyar Képzőművészeti Főiskolára, ahol egy évet tanult. Az 1920-as években Jugoszláviában, Olaszországban és Münchenben élt. 1928-ban tért haza. 1932 és 1934 között Bécsben tartózkodott. Visszaemlékezése szerint az 1927-es év táján már kirándulásokat tett Szentendrére, de hosszabb időt először csak 1934 nyarán töltött itt. 1936 és 1945 között évente 5-6 hónapot Szentendrén dolgozott, a szentendrei festők közül baráti kapcsolatba került Paizs Goebel Jenővel, Barcsay Jenővel, Vajda Lajossal, Ámos Imrével és Anna Margittal is. 1945-től a nagymarosi festőiskolát vezette, bár többször megfordult még Szentendrén is, majd a zsennyei művésztelepen dolgozott.

Pályája elején elismert és sok megrendelést kapott portréfestő volt. Életművének szimbolikus tartalmú korszakaiban meghatározó szerepet töltött be fetményein a fény és a szín. Alkotásaiban a szépség és a harmónia utáni vágy és a pusztító erők küzdelmét ábrázolta. Szentendrei korszakának első periódusában, saját bevallása szerint itt érett igazán művésszé,1933 és 1935 között alkotta a Fényváros ciklust, melyben fényben fürdő, utópisztikus városokat jelenített meg, majd a harmincas évek második felétől ugyanitt lírainak nevezett képeket festett. Ekkori művein hangsúlyozottabb a szerkezet, a színek komorabbá váltak. 1945-től 1947-ig már Nagymaroson festette a cirkusz, a vásárok világát idéző, Robin úr és társulata sorozatot, ahol a korábbiakkal ellentétben erőteljes színek, naív ábrázolásmód jellemezte a meseszerű festményeket.

A negyvenes évek végén rövid ideig madaras és idilli hangulatú képeket festett, majd az ötvenes évek végéig olyan figurális műveket, melyek már a hatvanas évek nonfiguratív látásmódját készítették elő. Ezekben a festő által kozmikusnak nevezett kompozíciókban erőteljes dinamikájú, expresszív szín-és formavilág jelent meg. Az évtized végétől a festő művészetét összegző üvegablakokat is tervezett, melyek közül több a Korányi Frigyes szanatóriumban látható.



Tegye meg észrevételeit, írjon a vendégkönyvbe és küldjön képeslapot.
Készítette és fenntartja Krén Emil és Marx Dániel a T-Systems Magyarország Zrt. támogatásával