BOKROS BIRMAN Dezső
(1889, Újpest - 1965, Budapest)

Ady-fej

1924
Bronz, magasság: 35,5 cm
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest

A magyar művészetben az író- és költőábrázolásnak gazdag hagyománya van, s Ady Endréről, aki szoros kapcsolatban volt a század eleji modern képzőművészekkel - főként Rippl-Rónaival és a Nyolcak tagjaival -, különösen sok festmény, rajz, szobor készült. A szobrászok közül Beck Ö. Fülöp, Bokros Birman Dezső, Ferenczy Béni, Csorba Géza Ady-ábrázolásai a legismertebbek.

Bokros Birman Ady-feje öt évvel a költő halála után, 1924-ben készült, s azzal válik ki az Ady-portrék sorából, hogy a művész oszthatatlan egységgé ötvözte benne az egyedit és az általánosat, a fizionómiai és a szellemi szférába tartozó vonásokat. Az ő Ady-arcmása nem csupán portré, hanem a Költő általános és idealizált fogalmának is megtestesítője. Bokros Birman a húszas években több portrészobrot készített hasonló felfogásban, amelyeknek sommás plasztikai megfogalmazásain, sima felületein a kubizmus hatása érezhető.

Ady Endre (1877-1919) a XX. század egyik legnagyobb magyar költője volt. Életrajza és összes művei a Magyar Elektronikus Könyvtárban olvashatók.


Tegye meg észrevételeit, írjon a vendégkönyvbe és küldjön képeslapot.
Készítette és fenntartja Krén Emil és Marx Dániel a T-Systems Magyarország Zrt. támogatásával