TORNYAI János
(1869, Hódmezővásárhely - 1936, Budapest)

Juss

1904
Olaj, vászon, 156 x 227 cm cm
Magyar Nemzeti Galéria, Budapest

A Juss Tornyai főműve. Az első Ráth György-díjas Jusst nem tekintette végleges megoldásnak, egész pályáján végigkísérte e téma, számtalan vázlatot, tanulmányt készített, hogy minél "artisztikusabban" oldhassa meg és egy "komoly képbe" összegezze "mielőtt élete mécse kialszik".

A Juss népi életkép témája magyar falusi dráma, az örökségen, az alig valamin osztozkodó szegényparaszt család ádáz marakodása. A környezet vásárhelyi parasztszoba, középen hosszú asztal, körülötte a család: nagyapa, felnőtt nőtestvérek, sógor, kisleány unoka. Az asszonyok késhegyik menő harcot folytatnak az anyai örökség darabjaiért. A mű drámai alaphangját Tornyai kompozíciójával, jellemábrázolásával, színvilágával adta meg. Az érzelmi ellentéttel is a drámaiságot domborította ki: az asszonyok szenvedélyességével az öreg tragikus magába roskadását, a többi szereplő látszólagos nemtörődömségét állította szembe. A Juss képépítésében, szereplőinek pszichológiai egybefűzésében, színvilágában kétségtelenül Munkácsy hatása érezhető.

Mélyre hangolt drámai kifejezésmódja, szenvedélyes ecsetkezelése, pasztózusan felrakott színei, a vakító fények és mély árnyékok ellentéte is a nagy példaképet idézi. A Juss a 19. századi kritikai realizmus szellemében fogant.


Tegye meg észrevételeit, írjon a vendégkönyvbe és küldjön képeslapot.
Készítette és fenntartja Krén Emil és Marx Dániel a T-Systems Magyarország Zrt. támogatásával